Herbarijum
Pogledajte najčitanije postove
Preporuka naših farmaceuta
Pratite naše mini savete na socijalnim mrežama
Unesite Vašu email adresu ukoliko želite da Vas obaveštavamo kada objavimo slične Blog postove.
Šipak (Rosa canina)
Drugi nazivi: šipurika, divlji šipak, divlja ruža, pasja draca, pasja ruža, šipurina, šepurika
Latinski naziv: Rosa canina
Opis biljke: šipurika ili šipak trajan je grm visine 2 do 3 metra. U prvoj godini pojavljuju se uspravni izdancu što se, u sledećim godinama, razgranjuju u mnogobrojne povinute i viseće grane. Čitav grm obrastao je oštrim i prema dole svinutim bodljikama. Listovi su neparno perasti, a listići jajastog oblika i oštro nazubljeni. Cvetovi su bele do belo-ružicaste boje. Plodovi su jajastog oblika, svetlocrvene boje, a sadrže veliki broj tvrdih semenki. Cvetovi su prijatnog mirisa, a plodovi kiselkasto-slatkastog ukusa i blago rezi. Semenke su bez mirisa, ali zato čaj ima veoma prijatan miris.
Stanište: šipak je veoma rasprostranjen po celoj Evropi. U našim je krajevima ima ga u velikim količinama, a raste po živicama, uz rubove šuma, u šikarama i drugde.
Lekoviti deo biljke: za lek se beru plodovi i cvetne latice.
Lekovito delovanje: šipurika je lekovita biljka koja, uz crnu ribizlu, ima najviše C vitamina. Proizvodi od šipurike otklanjaju tzv. prolećni umor, malaksalost, nevoljnost kao i sve ostale tegobe povezane s nedostatkom vitamina C. Šipurika povoljno deluje na probavni trakt i na izlučivanje mokraće bez ikakvih nadražaja bubrega. Čaj od šipurike preporučuje se za sprečavanje kamenaca u bubrezima i mokraćnim kanalima. Isto tako, deluje na čišćenje krvi, a koristi se kod upalnih procesa bubrega, bubrežne nakapnice i mehura. Cvetne latice šipurike upotrebljavaju se za pripremanje čaja kod krvarenja iz želuca, creva, pluća i hemoroida, kao i protiv proliva i želučnih grčeva. Pomešana s drugim biljkama koristi se u lečenju mnogih drugih bolesti.