Herbarijum
Pogledajte najčitanije postove
Preporuka naših farmaceuta
Pratite naše mini savete na socijalnim mrežama
Unesite Vašu email adresu ukoliko želite da Vas obaveštavamo kada objavimo slične Blog postove.
Breza (Betula pendula)
Drugi nazivi: brez, brezuša, briza, brizovina, metlika.
Latinski naziv: Betula pendula.
Opis biljke: postoje dve vrste breza - bela ili obična breza i cvetna ili severna breza. U lečenju lekovitim biljem obe imaju jednaku vrednost. Breza je 10 do 25 m visoko drvo s tankim, vitkim grančicama i belom glatkom korom što se može ljuštiti na listiće tanke poput papira. Listovi na peteljkama su koso četvrtasti ili trouglasti, zašiIjeni i dvostruko testerasti. Cvetne rese dugačke su 3 do 4 cm, a razvijaju se zajedno s lišćem.
Stanište: Breza je drvo koje možemo naći skoro na svakom mestu. U visinu naraste do 15 metara, a karakteriše je bela kora i tanke grančice. Upotrebljava se lišće, pupoljci i kora.
- Lišće breze (betulae folium) bere se mlado, već u proleće, kada je u potpunosti razvijeno. Lišće je specifičnog gorkog i oporog ukusa, specifičnog mirisa.
- Lišće treba osušiti u hladu, na promaji, a nikada na suncu.
- Lišce sadrži oko 8% tanina, oko 8% šecera, malo etarskog ulja (0,05% u listovima, a u pupoljcima čak do 4%), smola, gorke materije, saponozida i drugog.
Lekoviti deo biljke: za lek se skupljaju sok, rese, listovi i kora. Sok se vadi krajem februara i marta, a lišće se bere za vreme cele vegetacije. Kora se prikuplja u proleće i jesen. Pupoljci sadrže mnogo eteričnog ulja, ali ne i vitamina C, kojeg ima u listovima. Eterično ulje pupoljaka povoljno deluje na disajne puteve.
Lekovito delovanje: Breza je diuretik - povećava izlučivanje tečnosti putem mokrenja.