Herbarijum
Pogledajte najčitanije postove
Preporuka naših farmaceuta
Pratite naše mini savete na socijalnim mrežama
Unesite Vašu email adresu ukoliko želite da Vas obaveštavamo kada objavimo slične Blog postove.
Uva (Arctostaphylos uva ursi)
Drugi nazivi: medveđe grožđe, medvetka, divlja maginja, gornik, medvedovo uho, planika crvena, gornik, mlivnjak.
Latinski naziv: Arctostaphylos uva ursi.
Opis biljke: uva, medveđe groždje ili medvetka uglavnom je polegnuti grm obrastao jajastim, čvrstim i kožastim listovima dužine 2 do 3 cm. Cvetovi bele ili svetloružičaste boje obešeni su u grozdovima, a oblik im je zvonast. Plod je okrugla bobica, crvene boje. Raste po suvim, retkim, peščanim ili kamenitim borovim i drugim zimzelenim šumama, među grmljem po sunčanim obroncima i suvatima, po planinskim pašnjacima Balkanskog poluostrva, naročito u zapadnim delovima.
Stanište: otvorena osunčana mesta planinskih područja.
Lekoviti deo biljke: za lek se skupljaju listovi od maja do jula. Uva je dugovečan zimzelen, vrlo razgranat, nizak grmić, koji je po zemlji sasvim polegao. Cvetovi su mu sitni, zvonasti, ružicasti ili beli i više u malim grozdovima. Plod je lepa crvena, brašnjava, okrugla, mnogosemena bobica. Lišce je kožasto, debelo, golo, sjajno, tamno zeleno, sitno i lopatičasto. List je krut, kožast, lomljiv i vrlo debeo. Kad se baci na gomilu, zvoni, što je znak da je dobro osušen. List se bere u proleće kad biljka cveta. Najbolji je mlad list sa zelenih grančica. U proleće ubran list je najlekovitiji, jer tada ima najviše arbutozida. Listovi su neprijatnog, oporog i nagorkog ukusa, bez mirisa.
Lekovito delovanje: list se upotrebljava u obliku čaja za lečenje infekcija organa za mokrenje. Priprema se još i čaj protiv peska ili kamena u bubregu. Uvin čaj je diuretik. Spiranjm mokraćnih puteva smanjuje broj bakterija u njima i veličinu peska ili kamena. Pri izradi čaja potrebno je list zdrobiti i duže kuvati, jer kožasta i čvrsta konzistencija lista otežava i onemogućava ekstrakciju arbutina i tanina.