Herbarijum
Pogledajte najčitanije postove
Preporuka naših farmaceuta
Pratite naše mini savete na socijalnim mrežama
Unesite Vašu email adresu ukoliko želite da Vas obaveštavamo kada objavimo slične Blog postove.
Krušina (Rhamnus frangula)
Drugi nazivi: gašljika, krkavina, pasdrenovina, pasja leska, pasjakovina, pasje grožde, psikovina, truslikovina, tršlika.
Latinski naziv: Rhamnus frangula.
Opis biljke: krušina je drvolik šib, visok od 3 do 6 m. Kod nas je dosta ima po vlažnim šumama, po lugovima, pored reka i potoka. Mestimično se javlja u znatnoj količini pored Dunava i drugih naših reka u nizijskim šumama, najviše po rešnim ostrvima. Cvetovi su sitni, neugledni i belo-zelenkasti. Cveta u maju i junu. Plodovi su okrugli, oko 7 mm u prečniku, najpre zeleni, pa crveni i najzad crni. Kora je glatka i sjajna, crnkasta ili sivo-mrka i karakteristično ukrašena mnogobrojnim vodoravnim, svetlim, beličastim lenticelama.
Stanište: krušina se vrlo lako gaji, najbrže i najjednostavnije vegetativnim putem - mladicama, mladim grančicama, slično zovi, vrbi i jablanu. Zemlja uvek treba da bude vlažna. Naša rečna ostrva su najbolja mesta za razmnožavanje i gajenje krušine.
Lekoviti deo biljke: kora se skida s mladih stabala i debljih grana krajem zime i početkom proleća, pre nego što krušina olista. Skinuta kora odmah se suši, tako što se iseče na vrpce dugačke oko 30 cm, koje se zatim i ljušte.
Lekovito delovanje: krušina je laksativ - ubrzava pražnjenje creva i razmekšava stolicu.